Co-curricular Activities

During School
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday

Chamber Orchestra
All Years Mrs Bancroft 
113: 12:50-1:20

Wind Band
All Years Ms Jones
113: 12:50-1.20

String Group: All Years Ms Sekai
Dance Studio
1:00-1:30

Junior Choir: Y7 & Y8
Ms Parkes
113: 12:50-1:20

Drum Group: All Years
Mr Temple
113: 12:50-1:20

Interventions Y7 & Y8
Mrs Joannou
106 12:30-1.20

Games Club
Y7 & Y8
Mrs Joannou
106: 12.30-1.20

BW News: All years
Mr Calnan
107: 12:50-1:20
Senior Choir: Y9-Y13
Ms Bancroft
113: 12:50-1:20
MFL KS3 Club
Ms Keller
202: 12:50-1:20
Maths Interventions Y7
Miss Jobling
W6 12:30-1:115
Study Support
Y11 
Mrs Bedlow
W10: 12:30-1:15
Drop In Session
Y7 and Y8
Mrs Joannou
106: 12:50-1:20
Homework/Catch Up: Y7 & Y8
Mrs Joannou
107: 12:40-1:20
Tennis
Ms Stoodley
Tennis Courts: 12:40-1:20
  Eco Club All Years
Mrs Teixera
305: 12:50-1:20
German Support: Y11 (by appt)
Mrs Shah
202: 12:50-1:30
French Support:
Y9 & Y10 (by appt)
Ms Townley
MFL office: 12:30-1:20

Equality Club
Mrs Burridge
W4: 12:45-1:20
  GCSE Art Club
Y9, Y10, Y11
Ms Wigglesworth
W1: 12:30-1:15
Textiles Club: Y10 & Y9
Ms Williamson & Ms March
106: 12:50-1:30
German Club: Y7
Mrs Shah
W8: 12:30-12:50
 
  English Interventions
Ms Bairstow
W6: 12:30-1:15
Homework Support
Mrs Howell
107/Innovation Area 1:10-1:30
Homework Support
Mrs Howell
107/Innovation Area: 12:50-1:20
 
  Homework Support
Mrs Howell
107: Innovation Area
12:50-1:20
This Girl Can 
Ms Sheelan
(by appt) Sports Hall
1:00-1:30
Rubiks Cube Club
Ms Samawe
V15: 12:40-1:20
 
 

Tennis:
Ms Stoodley
Tennis Courts
12:50-1:20

  PE Excellence Club: Y7 & Y8
Ms Chandler
Sports Hall: 12:40-1:15
 
co-curric 2017
Bentley Wood High School Co-curricular Activities
After School
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Duke of Edinburgh
Mr Varley, Mr David and Ms Jobling
W2/W3 3:15-4:00
Homework Support: Y8
Mrs Howell
107
Crest Club:
Y8 Mrs Howell
W11
Homework Support: Y8
Mrs Howell
107
Rock Band
Mr Temple
113: 3:10-4:30

German Support: Y11
Mrs Shah
202: 3:15-4:15

Duke of Edinburgh
Mr Varley, Mr David and Ms Jobling
W2/W3 3:15-4:00
German Support 
Y11 (by appt)
Mrs Shah
202: 3:15-4:15
Duke of Edinburgh
Mr Varley, Mr David and Ms Jobling
W2/W3 3:15-4:00
IntoFile
Mr Zabielski & Mrs Willner-Fraser
V2 or Drama Studio
3:30-5:30
Homework Support Y11
Ms Bedlow
108: 3:15-4:00
Art: 
Y10 and Y11
Ms Tebby
116
Homework Support:
Y11 Ms Bedlow
108: 3:15-4:00
Code Club: 
Ms Raja
108: 3:15-4:15
Symposium Debate Club
Mr O'Sullivan
W4: 3:20-4:15: All years
Cricket
Coach
Field: 3:15-4:15
Textiles Club: Y10
Ms Williamson & Ms March
106: 3:15-4:00
Athletics
All staff
Field: 3:15-4:15
Science Club: All years 
Ms O'Gorman
304: 3:15-4:15
Stitch Club: Y7 & Y8
Ms Williamson
106: 3:15-5:15
  Stitch Club: Y7 & Y8
Ms Williamson
106: 3:15-5:15
  Rounders 
Y7 Miss Stoodley
Field: 3:15-4:15
Mindfulness Club
Y8 Ms Jones
W3
  KS4 Food & Nutrition Study Club
Ms Williams
104: 3:10-4:30
  Rounders 
Y8 Ms Bannon
Field: 3:15-4:15
 
 

Core Practical Video making: 
Y10
Mr Koyejo/Mr Satori
302: 3:15-4:30

     
  Young Philosphers Club: Y8
Ms Teixera
W4: 3:20-4:10
     
  MFL French Club
Ms Graham/Ms Garcia
209: 3:15-4:00
     
  Tennis
Ms Jones
Tennis Courts: 3:15-4:15
     
  Rounders Y10 &Y11
Ms Chandler & Ms Sheelan
Tennis Courts