Enrichment Activities Timetable

During School

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Indoor Athletics
Mrs Lark
Sports Hall:
12:40 - 1:20
Gymnastics 
(until Nov)
Ms Chandler
Gym: 12:40 - 1:20
Badminton
Ms Bannon/Ms Sheelan Sports Hall: 1:00 - 1:30
Basket Ball
Miss Stoodley
Sports Hall
12.40 - 1.20
Badminton
Ms Sheelan
Sports Hall
12.40 - 1.20
Year 9 French Speaking Practice
Mrs Townley
MFL Office: Lunchtime by appointment
Eco Club (all years)
Ms Teixeira
Room W9:
12:40 - 1:20
CV and Application Form Help Drop In
12:35 - 1:00pm     
Careers Office     
 Mr Roach   
Year 9-11 GCSE Art Club
Mrs Wigglesworth Room W1:
12:40 - 1:20
Amnesty Club
Ms Fountain/Mr O'Sullivan
Room U1:
12:45 - 1:20
KS3 Textiles Club     Mrs Maynard  
12:30-13:20     
Room 106  
Wind Band
Ms Jones
12:50-1:20
Room 113
Junior Choir
Mrs Parkes
1:00-1:30
Room 113
Equality Club
Ms Burridge
Room W9: 
12:50 - 1:20
Walking Club Mrs Ortega Outside 6th Form Entrance (commencing 20th September):
12:50 - 1:20
CV and Application Form Help Drop In
12:35 - 1:00pm     
Careers Office     
 Mr Roach   
MFL Café Year 7/8/9 French, German & Spanish
Mrs Keller
Room 202
String Group 
with Mr Montanier
1:00-1:30 Room:Dance Studio
Chess Club
Mrs Patel Room
307: 12.50-1.20
KS3 Drama Club
Mr Rankin 12:45-1.20 Room 111 
Chamber Orchestra Mrs Bancroft
12:50-1:30
Room 11
 Faith Dialogue Club Mrs Morrison
12:50-13:15 Room W9                         
Year 7 Homework Support
Mrs Joannou
Room 107 1:00-1:30
Homework Support Mrs Howell 12:45-1:15 Room W10 CV and Application Form Help Drop In
12:35 - 1:00pm     
Careers Office     
 Mr Roach   
Foundation German GCSE support 12:30-1:00 Mrs Shah Room 202  CV and Application Form Help Drop In
12:35 - 1:00pm     
Careers Office     
 Mr Roach   
  CV and Application Form Help Drop In
12:35 - 1:00pm     
Careers Office     
 Mr Roach   
Drum Group
Mr Temple
12:50-1:20
Dance Studio
Year 7 Resilience Leaders Ms Bannon 12.30-1.15 Dance Studio
KS3 Art Club
Miss Belfield
Room 114
12:30-1:20 
  Young Carers (every other week) 12:35-1:20 Room: U6 Ms Canavan & Miss Johnson  KS4 Art Club
Miss Belfield
12:30-1:20
Room 114
Year 7 Transition Workshop
Mrs Joannou
Room 112
12:40-1:20
Year 7 Games Club Mrs Joannou
Room 106
12:40-1:20
  Senior Choir Mrs Bancroft 12:50-1:20 Room 113 Social Justice Club Miss Mouskis
12:30-1:20
Room 105
      Mindfulness Year 8 only Ms A Jones Room W3: 3:15 - 4:00  
co-curric 2019
Bentley Wood High School Co-curricular Activities

After School

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
Trampolining Squad with Jan Gym:
3:15 - 4:15
Year 7 Netball Mrs Lark Courts: 3.15-4.15
Year 10 and 11 Netball
Miss Jones
Courts: 3.15-4.15
Year 8/Year 9 Netball
Ms Chandler
Courts: 3.15-4.15 
Year 11 Sports Only
Miss Jones
Sports Hall: 3:15 - 4:15
CASE (Careers and Supportive Education) Talks
Mr Roach ( Careers Adviser) Rooms U2 & U3: 3:15 - 4:15
GCSE Handball 
Miss Jones
Sports Hall: 3:15 - 4:15
GCSE Practical Club Miss Stoodley/Ms Bannon/Ms Chandler Sports Hall: 3:15 - 4:15
Football
Ms Stoodley
Fields: 3:15 - 4:00
Oxbridge Application Help
Ms A Jones
Room W3: 3:15-4:00
Art Club KS3/KS4 Miss Belfield
3:10-4:10 Room 114 
French Club 
Ms Codrean
Room 204: 3.15-4.00
KS4/KS5 Art Club
Miss Tebby
Room 116:
3:15 - 4:00
Symposium: The Debate Club
Mr O'Sullivan Room U4 (or W4): 3:25 - 4:15
Rock Band Mr Temple 3:10-4:10 Room 113
 
Code Club
Ms Terraza / Ms Raja
Room 108: 3:10 - 4:00
Business / Economics Revision Mr Chopra Room 213: 3:15 - 4:15
Year 11 RS Homework and Revision Club
Ms Teixeira
Room W2:  3:15 - 4:00      
 
 
Years 9-11 Cyber Discovery  
Mr Burnaby
Room 107: 3:10 - 4:00
Key Stage 4 Food & Nutrition Support Ms Williams Room 104: 3.15-4.00  Year 8 & 9 Italian Club (commencing 23rd September) Mrs Sambo Room 206: 3.15 - 4:00  
 
Young Philosopher's Club Year 7&8
Ms A Jones
Room W3: 3:15 - 4:00
Maths Club Ms Massara Room V11: 3.15-4.15 Year 11 Art Textiles Miss March Room 106: 3.15-4.00  
 
Eco Club (All Years)
Ms Teixeira
TBC: 12:30 - 1:20
GCSE Textiles Club Mrs Maynard 3:10-4:10 Room 106
Science Club Miss O'Gorman
Room 304 3.20-4.00
 
 
 
French GCSE catch up sessions Foundation
Ms Codrean
Room 204: 3:15 - 4:00
Crest Club Mrs Howell Room W11 3:15-3:45  Annie Production Team 3:10-5:00 Room:Music/ Drama Studio/Dance Studio/Hall  
 
French GCSE catch up sessions Higher
Mrs Sambo
Room 206: 3:15 - 4:00
Higher German GCSE support
Mrs Shah 3:15-4:15 Room 202
   
 
Spanish GCSE catch up sessions Foundation
Ms Graham Room 208
     
 
Spanish GCSE catch up sessions Higher
Ms Garcia Room 209
     
  Costume Club - Annie  Mrs Maynard
3:10 - 4:10pm
Room 106 
     
  Annie Production Team 3:10-5:00 Room:Music/ Drama Studio/Dance Studio/Hall      
  Greek Club Mr Higham 3:15-4:15 Room 105